Odpovědi na tuhle otázku se hodně liší. A to nejen mezi instruktory, ale i dětskými lékaři, ortopedy a rodiči. Každý instruktor má jiné zkušenosti s tím, jak malé děti zvládají odloučení od rodičů, jakou mají fyzickou kondici, nebo jak zvládají zimu. Rodiče znají své potomky nejvíce a ví, jak zapadnou mezi ostatní děti, jak uznávají cizí autoritu, nebo dokážou udržet svou pozornost. Lékaři by přidali několik upozornění, v jakém věku je dobré s lyžováním začít zejména z pohledu vývoje kyčlí a celkové koordinace těla.

Zásadním rozdílem, při výuce dětí a dospělých, je jejich motivace. Dospělý se jde učit, protože se chce něco naučit. Dítě začíná lyžovat, protože to rozhodli rodiče. Když přijde dítě, kterému září oči a ukazuje instruktorovi, jaké krásné lyže a helmu dostal od Ježíška, je to radost. Každého instruktora taková výuka baví a nabíjí ho energií a pocitem, že dnes neohýbal záda zbytečně. Takových dětí ale v lyžařských školách moc není. Je tedy důležité rodiče přimět, aby dítě připravovali a motivovali na lyžování, zimu, sníh, lyžařskou školičku,…

V chytrých knížkách se píše, že ideální věk pro začátek výuky lyžování je mezi 5 a 6 rokem. Záleží ale na mnoha ohledech. Pokud je dítě z aktivní rodiny, jezdí na kole, na kolečkových bruslích, hraje fotbal, chodí plavat, nebo má jinou pravidelnou aktivitu, která rozvíjí jeho pohybové schopnosti a zlepšuje fyzickou kondici, dá se s výukou začít dřív. Snowboarding je daleko náročnější. Tam doporučuji začínat o 2-3 roky později.

Zbývá vyřešit otázku: „Jak začít děti učit?“. Jestli neznáte odpověď, tak se do toho sami nepouštějte. Svěřte vaše dítě profesionálům z lyžařských škol. Každá lepší škola má instruktory, kteří se zaměřují na výuku těch nejmenších. Nechte si poradit od kamarádů a známých, do jaké školy dítě dát. Nebojte se zeptat na zkušenosti a vzdělání jejich instruktorů. Vy jste zákazník, který platí, a nechcete kupovat zajíce v pytli.

Jestli patříte mezi rodiče, kteří přece jen chtějí své děti učit sami, nebo pokud uvažujete o tom, že budete učit děti i vašich příbuzných nebo známých, přihlaste se na nějaký kurz s touto tématikou. Nemusíte hned absolvovat kurz pro instruktory, který trvá 5 nebo 6 dnů. Zkuste nejdříve víkendový seminář „Dětská školka“. Nemusíte se bát žádných závěrečných zkoušek – žádné tam nejsou. Seminář je určen primárně pro instruktory, kteří se zaměřují na výuku malých dětí, ale účastnit se ho může kdokoli. Dostanete ucelený přehled o osvědčených i moderních výukových metodách. Naučíte se spoustu průpravných cvičení. Zjistíte, na jaké chyby si dávat pozor a jak je jednoduše odstranit.

Až jednou přijde doba na výuku mých dětí, nebude to jejich první sport. Budou umět jezdit na kole, možná i na bruslích a dokážou snožmo přeskočit ležícího tatínka.

Až jednou přijde doba na výuku mých dětí, budou zvyklé být několik hodin venku, postavit si sněhuláka a házet na něj sněhové koule.

Až jednou přijde doba na výuku mých dětí, nebudu je učit sám. Ne, že bych nevěděl, jak na to, ale budu radši, když je nebude učit jejich vlastní rodič.

KURZY

Školení Instruktorů a Cvičitelů lyžování (licenční kurzy)

Školení Instruktorů a Cvičitelů snowboardingu (licenční kurzy)

Doškolovací kurzy (prodloužení platnosti průkazu)

Specializované semináře

Teambuilding pro uzavřenou skupinu lidí

Individuální výuka rekreačních lyžařů a snowboardistů

SPECIALIZOVANÉ SEMINÁŘE A VÝUKA

Specializovaný seminář "Carving"

Specializovaný seminář "Dětská školka"

Specializovaný seminář "Telemark"

Specializovaný seminář "Freestyle"

Specializovaný seminář "Běžecké lyžování"